Historia młyna
W 1870 roku praprapradziad obecnego właściciela postawił drewniany wiatrak. Do 1900 roku był to jedyny drewniany wiatrak w okolicy. W wiatraku tym głównie prowadzony był przemiał zboża na mąkę i śrutę, dla okolicznych rolników. Przemiał prowadzony był na kamieniach młyńskich. Energia dostarczana była za pomocą śmigów. W 1900 roku była przeprowadzona modernizacja wiatraka. Na miejsce kamieni młyńskich zamontowano mlewnik walcowy i maszynę czyszczącą.
Zamontowanie tych urządzeń znacznie poprawiło pracę na tym wiatraku. Dopiero w 1930 roku zamontowano silnik spalinowy parowy, który dostarczał energii w tym czasie, gdy nie było wiatru. W czasie trwania II wojny światowej wiatrak był nieczynny. Niemcy w czasie okupacji zakazali pracy w wiatraku, a oprócz tego skonfiskowali maszyny i urządzenia, łącznie z silnikiem. Jednak po zakończeniu wojny w wiatraku ponownie został przeprowadzony remont, aby mógł być on użyteczny dla rolników. W 1953 roku doprowadzona została energia elektryczna, która pozwoliła na większą wydajność produkcyjną. W tym czasie wiatrak został przekształcony w Młyn Elektryczny i pozostał pod taką nazwą: Młyn Elektryczny w Przedpełcach. Głównymi dostawcami i odbiorcami pozostawali nadal okoliczni rolnicy. W latach 70 - tych młyn ten został przebudowany z drewnianego na murowany, gdzie zamontowano dodatkowe maszyny i urządzenia. Przedmiot działalności pozostał bez zmian. Przez blisko dwadzieścia lat młyn ten nie prowadził produkcji na dużą skalę, gdyż z tym czasie dla przemysłu zbożowo - młynarskiego były niesprzyjające warunki. Przemysł ten przechodził kryzys, który uwidocznił się też w małych młynach. W ciągu tych lat na młynie zatrudniony był tylko poprzedni właściciel. Na młynie bardzo często pomagał syn właściciela. Dopiero w procesie transformacji zaczęło się pewne ożywienie dla przemysłu zbożowo - młynarskiego. Na rynku zbożowym wzrosło zapotrzebowanie na produkty zbożowe i mączne. Dlatego też poprzedni właściciel zaczął się zastanawiać nad dalszą modernizacją młyna. Konieczne to było ze względu na rosnącą konkurencję. W tym czasie w 80 % produkowane mąki odbierali okoliczni piekarze. Było coraz więcej prywatnych piekarni, które interesowały się produkcją z naszego młyna.
W 1995 roku młyn ponownie został rozbudowany oraz zastosowano nowoczesną technologię i uruchomiono własne laboratorium oraz młyn rozpoczyna dystrybucję mąki w silosonaczepami. Modernizacja ta doprowadziła do zwiększenia wydajności młyna, do 40 t/dobę; powstała baza magazynowa 800 ton oraz właściciel zamontował własną wagę przyjęciową do 50 ton.
Nowoczesna technologia w bardzo dużym stopniu usprawniła pracę we młynie. Przyjęcie zboża odbywa się w magazynie, gdzie wszystko jest zautomatyzowane. Tam też odbywa się wstępne czyszczenie ziarna zbóż. W 2011 roku młyn zmienia właściciela. Zostaje nim syn poprzedniego właściciela. Nazwa młyna pozostaje zmieniona; teraz jest to Młyn Przedpełce Paweł Kocięcki. Przeprowadza część modernizacji, głownie w części znajdującej się przed budynkiem. Zostaje utwardzony teren i położona zostaje kostka brukowa. Nowym przedsięwzięciem zaplanowanym na najbliższy czas jest zwiększenie produkcji.